Zapraszamy pn. - pt. 9:00-17:00 Infolinia: 081 527 77 44

Kraj produkcji opon

wersja do druku prześlij znajomemu

Gdzie wyprodukowano opony? Ważne pytanie, czy tylko rozdmuchany problem?
Postępująca globalizacja i rosnąca konkurencja w branży oponiarskiej powoduje, że koncerny szukają na świecie miejsc, gdzie koszty produkcji są niższe. Z tej przyczyny wiele fabryk powstaje w Azjii, Ameryce Południowej i oczywiście we wschodniej części Europy.

Przykłady można mnożyć, ale przytoczmy kilka z nich:
Nokian – uruchomienie fabryki w Rosji koło Sankt Petersburga
Bridgestone – lokalizacja na Węgrzech , rozbudowa fabryki w Poznaniu
Michelin – fabryka opon w Olsztynie
Goodyear – Fabryka opon w Dębicy


329_1_fabryka_Michelin_w_Olsztynie.jpg

Należy pamiętać, że przeniesienie produkcji z macierzystej fabryki do ośrodka, pozwalającego obniżyć koszty wytwarzania opon, nie jest równoznaczne z obniżeniem jakości produktów. Przecież opony firmowane marką bez względu na kraj pochodzenia, produkowane są pod takim samym reżimem jakościowym, technologicznym i materiałowym na całym świecie. Obniżenie jakości chociażby w jednej z wielu fabryk koncernu, spowodowałoby załamanie się opinii o wszystkich produktach, a przecież nie o to chodzi. Przeciwnie. Koncerny oponiarskie, inwestują w nowe fabryki z dwóch zasadniczych przyczyn: pozyskanie i eksploracja nowych rynków zbytu i zwiększenie dostępności produktów oraz, co staje się coraz ważniejsze, cena produktu finalnego jakim są opony. To cena opon staje się kartą przetargową, dzięki której można wygrać z konkurencją, jednocześnie zachowując wysoką jakość opon.

Inną sprawą są opony produkcji Azjatyckiej firmowane lokalnymi markami, dość orientalnymi na rynku europejskim; LingLong, Goodride, Ohero, i inne.
Producenci tych opon zwykle kierują swoje produkty na lokalne rynki, które rządzą się swoimi prawami i normami, zarówno technologicznymi jak i wytrzymałościowymi. Zwykle są to opony klasy niższej, wykonane w przestarzałej technologii z materiałów o niskiej jakości, nie zawsze spełniające wymagania europejskiego Klienta. Jednakże konkurencyjna cena tych produktów sprawiła, że podbiły one również nasz rynek. Niestety za niską ceną idzie dość mizerna jakość.

Należy wziąć pod uwagę, że wątpliwa jakość opon azjatyckich rzutuje negatywnie i bezpodstawnie na opony koncernów światowych, bezustannie dbających o jakość swoich marek, ale też o ochronę środowiska, bez względu na lokalizację fabryki.

329_3_opony_made_in_spain.JPG

329_4_opony_made_in_france.JPG

329_5 opony made in thailand_1.JPG

Reasumując, opony uznanych koncernów, bez względu na kraj ich produkcji zachowują tę samą jakość i trwałość. Produkowane są na jednakowych liniach produkcyjnych, z materiałów o najwyższej jakości i przez kadrę o najwyższym poziomie kompetencyjnym.

Czy w związku z tym kraj pochodzenia opon jest aż tak istotny? Czy powinniśmy mieć obawy w użytkowaniu opon uznanego producenta, jeżeli zostały wyprodukowane w Azji, Rosjii, czy Europie wschodniej? Absolutnie nie. Marka uznanego producenta jest gwarancją najwyższej jakości opon, bez względu na kraj pochodzenia.

Głównym oznakowaniem opon dopuszczonych do sprzedaży i użytkowania opon w Europie jest znak ”ECE”. Znakiem „ECE“ producent potwierdza, że przy produkcji opony stosował się do europejskiej regulacji ECE R30. Widoczne jest to przez wybite na oponie „E”.

Zamieszczone w prostokącie mała literka „e” i stojąca obok cyfra określa kraj, w jakim opona była sprawdzana pod kątem zgodności z tą normą i uzyskała homologację uprawniającą do obrotu na rynku europejskim. Homologacja taka zostaje udzielona oraz zostaje przyznany numer homologacji części w odniesieniu do każdego typu opony.
Znak homologacji opony składa się z prostokąta otaczającego małą literę „e”, po której następują litery lub liczba wyróżniająca Państwo Członkowskie UE, które udzieliło homologacji części,

Dla przykładu:
e1 0123456-a: e1 – homologacja unijna udzielona przez Niemcy, 0123456-a – numer identyfikacyjny homologacji
e2 – homologacja francuska
e3 – homologacja włoska

329_2_opony_homologacja.JPG
Brak symbolu E - opona taka nie może być używana w krajach Unii Europejskiej z wyłączeniem celów wyścigowych lub eksportowych.

Oznaczenia kraju i fabryki zamieszczone są na boku opony w pobliżu symbolu DOT (daty produkcji opony).
Przykładowe kody fabryk wchodzące w skład oznaczeń:
A5 - TC Dębica S.A., fabryka w Dębicy
B5 – Michelin, fabryka w Olsztynie- dawny Stomil Olsztyn S.A.
HW – Continental AG, fabryka w Czechach
8C –Firestone- France S.A., fabryka we Francji
H1 – Michelin, fabryka w Hiszpanii

329_7_opony_made_in_spain.JPG

Zobacz pozostałe aktualności