Zapraszamy pn. - pt. 9:00-17:00 Infolinia: 081 527 77 44

Opony z homologacją - dodatkowe oznaczenia

wersja do druku prześlij znajomemu

Co oznacza homologacja opony? Czym są opony z pierwszego wyposażenia?
Producenci samochodów, zwykle tych najwyższych osiągów, by osiągnąć pełne zadowolenie Klienta z oferowanego modelu auta, oczekują od opon osiągania pewnych parametrów na poziomie ponadstandardowym

Dlatego też do projektowanych samochodów i osiągania przez nich najwyższych właściwości eksploatacyjnych; komfortu, trakcji, czy cichobieżności i odporności na aquaplaning, stawiają koncernom oponiarskim specyficzne warunki techniczne, jakie musi spełniać opona.

Tak przygotowane ogumienie, pod kątem konkretnego modelu samochodu, przechodząc serię badań i testów, po których otrzymuje homologację techniczną producenta samochodu. Opona taka stanowi dla niego wyposażenie oryginalne, oznaczone jako OE (Original Equipment), zapewniając najwyższe osiągi eksploatacyjne.

Co to jest homologacja techniczna?
Homologacja techniczna to oficjalne zezwolenie producenta samochodu na użycie sprecyzowanego modelu opony jako oryginalne wyposażenie konkretnego modelu auta. Poprzedza je szereg dogłębnych testów i procedur zatwierdzających, które zapewniają najlepsze całościowe osiągi auta oraz najwyższe parametry bezpieczeństwa.

Homologacja techniczna powinna zapewniać sprzedawcom i użytkownikom opon najwyższy stopień zaufania do osiągów opon, co w rzeczywistości jest dowodem uznania najbardziej wymagających klientów, jakim są producenci aut.

Po uzyskaniu homologacji technicznej, następuje przekazywanie opon przeznaczonych na oryginalne wyposażenie auta, których ilość zależy od uzgodnień handlowych między producentem opon i producentem aut.

Opony z homologacją, zwykle najwyższych osiągów, posiadają dodatkowe symbole, informujące, że opona została zaprojektowana aby dostarczyć optymalnych osiągów dla pewnych modeli aut konkretnego producenta. Budowa takich opon jest nieco inna, niż gama takich samych produktów standardowych. Nie są one anie gorsze, ani lepsze, a różnica polega na nieznacznej modyfikacji konstrukcji wewnętrznej i użytej mieszanki, ale przede wszystkim na zachowaniu na pojeździe do którego zostały przeznaczone.

Oznaczenie dodatkowe znajduje się na boku opony i może się znajdować na etykiecie umieszczonej na oponie.

Oznaczenia dodatkowe obowiązkowe
Pewne oznaczenia dodatkowe (N,C, i K1) są obowiązkowe ze względu na rodzaj pojazdów, na których są montowane. Pojazdy te posiadają szczególną charakterystykę techniczną i jeśli nie będą wyposażone we właściwe opony, to auto nie będzie zachowywać się zgodnie z założeniami producenta. Z tego powodu jest wiele przypadków niezadowolenia klientów.

Podobnie jest z oponami samonośnymi umożliwiającymi jazdę po przebiciu, na których producenci aut (Audi, BMW) wymagają oznaczenia tej technologii w postaci skrótu RSC (Run-Flat System Component). Producenci ogumienia stosują własne oznaczenia tej technologii np.: ZP-Zero Pressure , ROF - RunOnFlat, RF - RunFlat.
325_1_homologacja_opon_RSC.jpg
Ważne: Używanie opon typu Run On Flat w autach przystosowanych do tej technologii jest obowiązkowe, natomiast w pojazdach nieprzystosowanych zdecydowanie odradzane.

Oznaczenia opcjonalne
Opony, które są dostarczane do pewnych producentów aut posiadają oznaczenie dodatkowe o charakterze technicznym, aby odróżnić je od opon standardowych. Opony te różnią się technicznie od opon zwykłych. Przykładowo opona z oznaczeniem G1 posiada niewielkie różnice w wymiarach. Oznaczenie G1 nie jest przypisane do szczególnego producenta auta. Inne oznaczenia o charakterze opcjonalnym (jak: *, MO, AO) są wymagane przez producenta auta, aby wyróżniać opony dostarczane do konkretnej marki auta.

Przykłady oznaczeń dodatkowych opon Michelin z homologacją:

N0,N1,N2,N...- homologacja Porshe. W przypadku przebicia, nie rekomenduje się montażu opon bez tego oznaczenia. Nierekomendowany montaż takich opon w samochodach innych marek.
325_2_homologacja_opon_NO_Porshe.jpg
K1 - homologacja Ferrari. W przypadku przebicia, nie rekomenduje się montażu opon bez tego oznaczenia. Nierekomendowany montaż takich opon w samochodach innych marek.
MO - homologacja Mercedes.Możliwy montaż również opon bez tego symbolu. Dopuszczalny montaż w samochodach innych producentów, ale tylko parami.
325_3_homologacja_opon_MO_Mercedes.jpg
MO1 - homologacja Mercedes AMG. Nie rekomenduje się montażu opon bez tego oznaczenia. Warunkowo dopuszczalny montaż takich opon w samochodach innych marek.
RO1 - homologacja Audi Quattro (RS6, RS4,R8...). Nie rekomenduje się montażu opon bez tego oznaczenia. Warunkowo dopuszczalny montaż takich opon w samochodach innych marek.
*BMW M - homologacja BMW Motorsport M3, Z4M M5, M6. Nie zaleca się montażu opon bez tego oznaczenia. Dopuszczalny montaż w samochodach innych marek.
* - homologacja BMW, Mini. W przypadku uszkodzenia, dopuszczalny jest montaż opon bez tego symbolu. Opony z tą homologacją można stosować w innych samochodach bez ograniczeń.
325_4_homologacja_opon_BMW_M.jpg
AV - homologacja Audi. Możliwy zamienny montaż w Audi bez tego znaku. Opony te mogą być stosowane w innych samochodach.
DT1, G1 - Zmodyfikowane wymiary opon. Opony takie można stosować w innych samochodach, a w przypadku przebicia montować nowe opony parami.
S1 - obniżone opory toczne. Montaż opon parami.

Takimi dodatkowymi oznaczeniami, oprócz oznaczeń standardowych, opisane są tak opony letnie jak i opony zimowe.

Zobacz pozostałe aktualności