Zapraszamy pn. - pt. 9:00-17:00 Infolinia: 081 527 77 44

Bieżnik opony - budowa i rodzaje.

wersja do druku prześlij znajomemu

Bieżnik opony to ten element, który pozostaje w bezpośrednim kontakcie z podłożem.
Wybór odpowiedniego bieżnika zależy od wielu czynników. Główne z nich to pojazd oraz rodzaj nawierzchni na której mają być użytkowane. Innymi istotnymi kryteriami doboru bieżnika opony jest technika jazdy, cichobieżność, lepsze zachowanie na nawierzchni suchej lub mokrej i wiele innych. Dobór odpowiedniego kształtu bieżnika wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy, żywotność ogumienia i zużycie paliwa.


bieznik.gif

 

Rowki. Rowki są wgłębieniami w bieżniku opony. Rowki są podstawowym elementem decydującym o jakości opony. Rowki poprawiają efektywność hamowania, oraz jakość prowadzenia opony. Wzór i głębokość rowków wpływa także na cichobieżność opony i stopień zużycia bieżnika. Tak zwane rowkowanie opony (stosunek powierzchni rowków do powierzchni bloków) decyduje o całkowitej powierzchni styku opony. Im większe rowkowanie tym większa zdolność opony do odprowadzania wody (wyższa odporność na zjawisko agualaningu), lecz gorsza przyczepność na suchej nawierzchni i odwrotnie.

Przepływ – wzdłużny rowek bieżnika. Przepływ jest specjalnym rodzajem rowka w bieżniku. Funkcją przepływu jest podniesienie jakości jazdy i hamowania, a także gwarantowanie komfortu i stabilności jazdy. W przypadku opon zimowych pozwala na utrzymanie na śliskiej nawierzchni, a także zwiększenie kontroli przy hamowaniu na mokrej nawierzchni.

Żebro. Element na grzbiecie bieżnika, występujący na całym obwodzie opony. Żebro może być jednolite lub poprzecinane rowkami poprzecznymi. Pełni rolę głównego kontaktu opony z nawierzchnią drogi.

Lamelki. Wąskie nacięcia w zewnętrznych częściach opony, wspomagające odprowadzanie wody i błota pośniegowego. Szczególnie ważne w ogumieniu zimowym.

Bloki bieżnika. Elementy bieżnika w zależności od przeznaczenia opony przybierające różne kształty.. Podstawową funkcją bloków jest zapewnienie dobrej trakcyjności opony, zapewnienia odpowiedniego trzymania wzdłużnego i poprzecznego opony.

Kształt żebrowy. Wzór równoległy do obwodu opony.
Zalety: Niskie opory toczenia. Dobra stabilność kierunkowa i kontrola kierowania, dzięki bocznym oporom. Przystosowana do dłuższej jazdy z wysoką prędkością, dzięki małemu generowaniu ciepła.
Wady: Słaba skuteczność przy przyspieszaniu i hamowaniu na mokrej nawierzchni. Nacisk generowany na taki kształt bieżnika powoduje, że jest on narażony na pęknięcia.
Zastosowanie: Drogi bitumiczne, betonowe i brukowane, na skrętne koła ciężarówek i autobusów.
bieznik_zebrowy.gif
Kształt szarpany (ciągnący). Wzór prostopadły do obwodu opony.
Zalety: Doskonała jakość jazdy; przyspieszania i hamowania. Świetna przyczepność.
Wady: Hałas przy wyższych prędkościach. Nie nadaje się do szybkiej jazdy z powodu dużych oporów toczenia.
Zastosowanie: Drogi utwardzone, tylne koła autobusów, ciężarówek, pojazdów przemysłowych i specjalistycznych.
bieznik_szarpany.gif
Kształt żebrowo-szarpany (żebrowo-ciągnący). Kombinacja kształtu żebrowego i szarpanego.
Cechy charakterystyczne: Żebra na środku opony zapewniają kontrolę kierunkową, a szarpane brzegi zapewniają jakość jazdy; przyspieszania i hamowania.
Zastosowanie: Dobre zarówno do brukowanych i ubitych dróg. Zazwyczaj używane na przednich i tylnych kołach ciężarówek i autobusów.
bieznik_zebrowo_szarpany.gif
Kształt blokowy. Wzór niezależnych bloków, gdzie rowki są ze sobą połączone.
Zalety: Dobra sterowność i stabilność prowadzenia na mokrych i ośnieżonych drogach. Dobre właściwości odprowadzania wody na mokrej nawierzchni.
Wady: Ciężki wzór, jako że bieżnik blokowy jest drobny. Niska żywotność.
Zastosowanie: Odpowiednie do zimowych i całorocznych opon do samochodów osobowych. Odpowiednie na tylne koło opon radialnych zwykłych samochodów.
bieznik_blokowy.gif
Kształt asymetryczny. Wzór bieżnika różni się z każdej strony. Zwykle po stronie zewnętrznej bloki bieżnika są większe, aby poprawić kierowalność na zakrętach. Po stronie wewnętrznej mniejsze bloki rozpraszają wodę, która następnie jest odprowadzana spod opony przez rowki. Opony asymetryczne - charakterystyka.
Zalety: Dobre do jazdy z wysokimi prędkościami, dzięki dużemu obszarowi przyczepności. Zmniejszona ilość bieżnika na zewnątrz opony.
Wady: Wymagają bardzo dobrego ustawienia.
Zastosowanie: Opony o wysokiej wydajności do sportów samochodowych.
bieznik_asymetryczny.gif
Kształt kierunkowy. Symetryczne rowki po obu stronach opony ułożone w tym samym kierunku. Opony kierunkowe - charakterystyka.
Zalety: Bardzo dobre prowadzenie i jakość hamowania. Dobre odprowadzanie wody oznacza stabilność na mokrej nawierzchni. Odpowiedni wybór dla szybko jeżdżących.
Cechy charakterystyczne: Montowane zgodnie z kierunkiem bieżnika.
Zastosowanie: Szybka jazda samochodami osobowymi.

bieznik_kierunkowy.gif

 

Polecamy artykuł: Budowa typowej opony radialnej.

Zobacz pozostałe artykuły.