Zapraszamy pn. - pt. 9:00-17:00 Infolinia: 081 527 77 44

Jak przechowywać opony?

wersja do druku prześlij znajomemu

Już całkiem oczywistą czynnością staje się sezonowa wymiana opon. Powstaje jednak pytanie; co zrobić z dopiero co zdjętymi oponami?Jeżeli zdjęte ogumienie jest na tyle zużyte, że nie nadaje się do dalszej eksploatacji, to po prostu zostawmy je w serwisie. Jeżeli jesteśmy przekonani, że możemy je jeszcze wykorzystać przez sezon lub więcej, mamy dwie możliwości; pozostawienia w przechowalni lub przechowania opon na własną rękę. Profesjonalne serwisy oponiarskie zaproponują nam usługę przechowywania w swoich magazynach już od 40 zł za sezon (górna granica może sięgać nawet 120 PLN). Jednak koszt wymiany opon i koszt składowania daje już nie małą sumę…

Możemy też przechować opony samodzielnie. Należy jednak wiedzieć gdzie je składować i w jaki sposób. Opony powinny być przechowywane w pomieszczeniach suchych, chłodnych i wentylowanych lub przewietrzanych co jakiś czas. Pomieszczenie powinno być zaciemnione (odizolowane od promieni słonecznych) i wolne od źródeł ozonu, np. transformatorów (ozon wpływa szczególnie niszcząco na mieszankę gumy). Żrące środki chemiczne, paliwa, rozpuszczalniki, rozcieńczalniki, etc. nie powinny być przechowywane w tym samym pomieszczeniu, co opony. Opony składowane w niekorzystnych warunkach tracą swoje właściwości, a nawet mogę spowodować nieodwracalne zmiany wykluczające opony z dalszego użytkowania. Aby uniknąć takiej sytuacji należy przestrzegać kilku prostych zasad:

Gdy przechowujemy opony na obręczach:
1. Nie należy składować kół w pozycji pionowej.
2. Obręcze powinny wisieć na hakach.
3. Koła mogą być składowane poziomo (jedno na drugim), powinny być jednak przestawiane w cyklach kilkutygodniowych, aby nie dopuścić do odkształcenia opony leżącej na spodzie.
4. Opony zamontowane na obręczach powinny być przechowywane pod nominalnym ciśnieniem zalecanym przez producenta opon lub pojazdu.

jak_przechowywac_opony_na_obreczach.gif


Gdy przechowujemy opony bez obręczy:
1. Nie należy składować opon poziomo.
2. Nie wolno wieszać opon na hakach.
3. Opony powinny być składowane w pozycji pionowej i obracane o znaczny kąt w cyklach kilkutygodniowych.

jak_przechowywac_opony_bez_obreczy.gif


Wyżej wymienione zasady dotyczą zarówno opon zimowych jak i opon letnich.

Pamiętajmy, że opony przechowywane w stosownych warunkach i z zachowaniem wyżej wymienionych zasad, zachowują swoje właściwości przez wiele lat.

 

Polecamy artykuł: Zmień opony na zimowe.

Zobacz pozostałe artykuły.