Zapraszamy pn. - pt. 9:00-17:00 Infolinia: 081 527 77 44

Jakie ciśnienie w oponach?

wersja do druku prześlij znajomemu

Ciśnienie w oponach to zasadniczy element komfortu i bezpieczeństwa podróży, oraz ekonomiki eksploatacji samochodu.


Ciśnienie powietrza bądź gazu użytego do wypełnienia opony, bezpośrednio wpływa na:
• bezpieczeństwo – trakcję, uszkodzenia (wystrzał, rozerwanie)
• przebiegi – zużywanie się elementów bieżnika
• komfort jazdy - amortyzacja nierówności
• kierowalność – wzdłużną i poprzeczną
• przyczepność – droga hamowania i odporność na zjawisko aquaplaningu
• opory toczenia – zużycie paliwa
• wrażliwość opony na uszkodzenia wynikłe z powodu rozgrzania gumy.
 
Obsługa ogumienia polega na regularnym sprawdzaniu ciśnienia opon oraz stanu ich zużycia. Odpowiednie ciśnienie ma wpływ nie tylko  żywotność opon, ale również na bezpieczeństwo jazdy, gdyż ma bezpośredni związek z przyczepnością samochodu. Ważnym jest aby uświadomić sobie fakt, że powierzchnia styku opony z podłożem jest nie porównywalna z powierzchnią dłoni kierowcy. Ciśnienie w oponach (również w zapasowej) należy sprawdzać co najmniej w cyklach dwutygodniowych, a także przed każdą dłuższą podróżą. Powinno ono być utrzymywane na poziomie wskazanym przez producenta pojazdu i opon, a także dostosowane do rzeczywistego obciążenia i prędkości jazdy. Sprawdzanie ciśnienia należy dokonywać przy zimnych oponach. Wykonanie kontroli ciśnienia „na zimno” jest szczególnie istotne, ponieważ opony podczas jazdy nagrzewają się a ciśnienie powietrza rośnie. Na przykład ciśnienie z 200 kPa przy temperaturze 20 stopni Celsjusza po rozgrzaniu do 80 stopni Celsjusza wzrasta o około 30%. Warto także pamiętać o wymianie wentyli przy montażu opon.
 
Niewłaściwe ciśnienie powoduje niewłaściwe zużycie opon.
Opony uzyskują najdłuższe przebiegi wówczas, gdy czoło bieżnika styka się w 100% z nawierzchnią drogi. Niewłaściwe ciśnienie powoduje nadmierne zużywanie się bieżnika w części środkowej, gdy ciśnienie jest zbyt wysokie, lub elementów zewnętrznych, gdy ciśnienie jest zbyt niskie, można wtedy zauważyć specyficzny ciemniejszy pas na obwodzie bieżnika, co jest skutkiem przegrzania nadmiernie ugiętego ogumienia.
 
CIŚNIENIE W OPONACH
opony_cisnienie.gif
A - ciśnienie prawidłowe; bieżnik jednolicie zużywany
B - ciśnienie za niskie; bieżnik zużywa się na brzegach opony
C - ciśnienie zbyt wysokie; bieżnik zużywa się po środku szerokości
 
Prowadzone badania wskazują że samochód, w którego ogumieniu ciśnienie powietrza jest niższe o 0,6 bar, zużywa około 4% więcej paliwa, a przebiegi opon skracają się o około 45%. Ciśnienie w oponach z czasem ulega zmianie z kilku przyczyn. Naturalne przenikanie (dyfuzja) powietrza przez ścianki opony, spadek temperatury ogumienia i otoczenia, mikroprzebicia, które w oponach bezdętkowych mogą prowadzić do całkowitego ujścia powietrza, powodując nieodwracalne uszkodzenia. Zły stan felgi (zdeformowana, zardzewiała, zabrudzona, itd.), uszkodzenie wentyla lub wkładki zaworowej. Poza kontrolą ciśnienia należy również co jakiś czas sprawdzać głębokość bieżnika. Gdy głębokość wynosi mniej niż 1,6 mm, oponę należy wymienić na nową. Niektóre opony są wyposażone we wskaźniki zużycia TWI - specjalne nadlewy wtopione w bieżnik opony. W miarę ścierania się bieżnika opony, nadlewy te stają się coraz bardziej widoczne. Wówczas wymiana opon staje się konieczna. Wymieniając oponę należy przestrzegać zasady, aby opony nowe posiadały ten sam rozmiar, indeks prędkości i nośności oraz wzór bieżnika. Należy także kontrolować, czy na bokach nie ma wypukłości lub pęknięć, które świadczą o starzeniu się opony.
 
W celu zapewnienia większej żywotności i maksymalnego przebiegu opon, należy przestrzegać kilku podstawowych wskazówek eksploatacyjnych poza utrzymywaniem odpowiedniego ciśnienia;- zmniejszanie prędkości na drogach krętych, z uszkodzoną nawierzchnią oraz w czasie upałów;
? nie przeciążanie opon – dostosowania obciążenia auto do dopuszczalnej ładowności opon
? unikania gwałtownych przyspieszeń i nagłego hamowania
? unikanie najeżdżania na substancje chemiczne, w tym rozlane paliwo.
 
Sprawdź ciśnienie w oponach. Skorzystaj z tabeli ciśnień.